Menu

zaglavlje

BIOLOŠKI FAKULTET: JEDINA  MERA JE ODUSTAJANJE OD PRERADE JADARITA U JADRU

BIOLOŠKI FAKULTET: JEDINA MERA JE …

Foto(BETAPHOTO/SAŠA ĐOR...

MADRID NOVA DESTINACIJA MATIJE NASTASIĆA

MADRID NOVA DESTINACIJA MATIJE NAST…

Matija Nastasić je novi...

VALJEVO ISPRATILO BESMRTNOG ĆAMIJA U SVETLOST NEBESKU

VALJEVO ISPRATILO BESMRTNOG ĆAMIJA …

U vremenu neljudstva i ...

LAZARE, NIJE DOBRO BITI "SATURN"  AKO SI  ČOVEK  POGURAJ  ŽIVOT "MALO" I U VALJEVSKOM SVETU SPORTA!

LAZARE, NIJE DOBRO BITI "SATUR…

Dođe vreme da gradonače...

PROF.DANICA POPOVIĆ:"G-dine JAKOBE ŠTAUSHOLM, PRESELITE KOMPANIJE RIO TINTA IZ LONDONA I MELBURNA U GORNJE NEDELJICE"

PROF.DANICA POPOVIĆ:"G-dine JA…

fotodiplomacyandcommerc...

I NA PREOBRAŽENJE NE KOPANJU LITIJUMA, ALI "IGRE BEZ GRANICA“ TRAJU

I NA PREOBRAŽENJE NE KOPANJU LITIJU…

Uoči i na Preobraženje,...

KO JE KLOVN POBEGAO IZ CIRKUSA, 17+1, NACIFACI ČETNIK  I "JAHAČI APOKALIPSE" ILI...

KO JE KLOVN POBEGAO IZ CIRKUSA, 17+…

Deklaracija koalacije S...

MUSKETAR JOVA PIMIĆ ŽIVI SA DUCIJEM I MIŠKOM...  ALI BEZ KAPLARA...

MUSKETAR JOVA PIMIĆ ŽIVI SA DUCIJEM…

Pre četvrt veka 11.avgu...

Prev Next

Specijalistička internistička ordinacija Dr Tomić Valjevo, V. Mišića 102. Tel: 014/228-321 i 065/228-3211

Kardiolog (Dr Đorđević) Telefon: 064/9700-041

INTERNISTIČKI PREGLEDI, GASTROENTEROLOGIJA, ENDOKRINOLOGIJA, ALERGOLOGIJA, DIJAGNOSTIKA, GASTROSKOPIJA,

KOLONOSKOPIJA, ULTRAZVUK ABDOMENA, SRCA, ŠTITASTE ŽLEZDE, DOPPLER KRVIH SUDOVA ABDOMENA

DA LI ĆE DŽULIJAN ASANŽ SUTRA BITI SLOBODAN ČOVEK ?

ASANŽ SLOBODAPosle  1901. dana - više od pet godina - provedenih u zatvoru u Londonu, i nadljudske borbe protiv izručenja Americi, Džulijan Asanž, osnivač Vikiliksa, danas je konačno stigao na korak do konačne pobede u pravnom ratu sa "gospodarima" planete. Asanž je danas izašao iz  zatvora u Velikoj Britaniji, posle nagodbe  sa američkim vlastima, o priznanju krivicu za kršenje američkog zakona o špijunaži. Ali tek posle sutreašnjeg suđenja na Severnim Marijanskim ostrvima, na američkoj teritoriji gde će potpisati  sporazum o priznanju krivice biti i zvanično slobodan čovek.

Asanž će i zvanično priznati krivicuo za jedno od 18 dela za koje ga optužuje Amerika, a to je zavera za dobavljanje i otkrivanje informacija o nacionalnoj bezbednosti SAD. Posle potpisavnja priznanja Asanž će avionom krenuti u svoju domovinu Ausutraliju. Troškovi za povratak kući,  procenjene na oko pola miliona dolara, su obezbedile  Asanžove pristalice. Posle potpisavnja priznanja Asanž će avionom krenuti u svoju domovinu Ausutraliju. Troškovi za povratak kući,  procenjene na oko pola miliona dolara, su obezbedile  Asanžove pristalice. rema nagodbi, postignutoj 19. juna, Asanž neće završiti u američkom pritvoru. Kazna će mu biti uračunato i vreme koje je proveo u zatvoru u Velikoj Britaniji. 

Asanž je optužen za vreme administracije bivšeg predsednika Donalda Trampa zbog masovnog objavljivanja tajnih dokumenata, koje je u javnost iznela Čelsi Mening, bivša analitičarka američke vojne obaveštajne službe, takođe krivično gonjena po Zakonu o špijunaži. Vikiliks je pre 14 godina objavio stotine hiljada poverljivih američkih vojnih dokumenata o ratovima u Avganistanu i Iraku, uz niz diplomatskih depeša, što je najveći bezbednosni incident te vrste u vojnoj istoriji ove zemlje. Među dokumentima je bio  i snimak iz 2007. gde swe vidi  kako se iz američkog vojnog helikoptera puca na iračke pobunjenike. U  napadu je ubijeno desetak ljudi, i  dva novinara agencije Rojters.

Asanžova supruga Stela je potvrdila neke delove sporazuma, dodavši da su tokom poslednja 72 sata „non-stop" vođeni razgovori o detaljima. „Iskreno, sve je neverovatno, presrećna sam, ali još uvek nemam osećaj da je stvarno", rekla je   Stela  za BBC.Asanž je optužen za vreme administracije bivšeg predsednika Donalda Trampa zbog masovnog objavljivanja tajnih dokumenata, koje je u javnost iznela Čelsi Mening, bivša analitičarka američke vojne obaveštajne službe, takođe krivično gonjena po Zakonu o špijunaži. Asanžove pristalice širom sveta slave, ali saradnici Asanža upozoravaju da je će kraj slučaj biti tek kada sudija potpiše  provnosnažnu presudu. Ključni razlog što će se Asanžu sutra suditi na Severnim Marijanskim ostrvima, je odbijanje Asanž  da se dobrovoljno vrati na kontinentalni deo SAD, potvrđuje američko Ministarstvo pravde, jer Asanž  veruje američkoj vladi, optužujući  tamošnje zvaničnike da su navodno planirali da ga ubiju.Udaljena pacifička ostrva mnogo su bliža Australiji nego američki savezni sudovi na Havajima ili u kontinentalnom delu SAD, od kojih su udaljena 3.200 kilometara.Portparol australijske vlade izjavio je da se slučajem „predugo odugovlačio". Osnivač Vikilisa je sa advokatima dugo tvrdio da je slučaj protiv njega politički motivisan. 

Američki predsednik Džozef Bajden je u martu rekao da razmatra zahtev Australije da odustane od krivičnog gonjenja Asanža i vrati ga u domovinu.

Viši sud u Londonu je u aprilu dozvolio Asanžu da se žali protiv odluke da bude izručen Americi.

 

 

Ova odluka omogućila mu je da ospori američke tvrdnje da će mu biti omogućeno fer suđenje.

Njegova supruga Stela je tada pozdravila presudu i rekla da je to „prekretnica", pozivajući američku administraciju da odustane „od sramnog napada koji traje već 14 godina".

Asanž se još kao tinejdžer afirmisao u svetu kompjuterskog programiranjaTokom 1995. godine, sud u Australiji, njegovoj rodnoj zemlji, kaznio ga je zbog hakovanja, a izbegao je zatvorsku kaznu, obećavši da to više neće činiti. Asanž  2006. godine pokreće veb stranicu Vikiliks i objavljuje  više od deset miliona dokumenata, između ostalog mnoge poverljive zvanične izveštaje u vezi sa ratovima u Iraku i Avganistanu, špijuniranjem i korupcijom. U aprilu 2010. godine, Vikiliks je objavio snimak ubistva civila u iračkoj prestonici Bagdadu, kao i hiljade poverljivih dokumenata koje je dostavila bivša obaveštajna analitičarka američke vojske Čelsi Mening. Osuđena  je zbog toga na 35 godina zatvora, ali joj bivši američki predsednik Barak Obama 2017. smanjio kaznu i od tada je na slobodi. Asanž je priveden u Velikoj Britaniji 2010, a potom pušten uz kauciju nakon što je Švedska izdala međunarodnu poternicu za njim pod optužbom za seksualni napad. Švedske vlasti su htele da ga saslušaju povodom navoda da je silovao i seksualno zlostavljao jednu ženu, a drugu naveo na seks u avgustu 2010. godine, dok je boravio u Stokholmu. On tvrdi da su oba susreta bila uzajamno dobrovoljna, ali je usledio dugi sudski proces zbog kojeg je zatražio azil u ekvadorskoj ambasadi u Londonu kako bi izbegao izručenje. Posle skoro sedam godina u ambasadi, Asanž je izašao pošto mu je Ekvador ukinuo status azilanta, a britanska policija ga je uhapsila 11. aprila 2019. 

Dok je živeo u ekvadorskoj ambasadi, Asanža su posećivali brojni aktivisti i poznate ličnosti, među kojima pevačica Lejdi Gaga i glumica Pamela Anderson. 

Osnivač Vikiliksa oduvek je tvrdio da ne može da napusti ambasadu zato što se plaši da će iz Švedske biti izručen u SAD, a da će mu se tamo suditi zbog objavljivanja tajnih američkih dokumenata.

U maju 2019. godine, Asanž je osuđen na 50 nedelja zatvora zbog kršenja uslova njegove kaucije.

Nedeljama kasnije, švedski tužioci ponovo su otvorili istragu na osnovu optužbi iznetih protiv Asanža za silovanje iz 2010. godine. Kasnije istog meseca, SAD su podigle 17 novih tačaka optužnica protiv Asanža zbog kršenja Zakona o špijunaži, u vezi sa objavljivanjem poverljivih dokumenata 2010. godine. 

Dok se Asanž pripremao za borbu protiv izručenja Americi, švedski tužioci su saopštili da odustaju od istrage o navodima o silovanju.

Tužioci su saopštili da „nema čvrstih dokaza za podizanje optužnice" protiv Asanža, okončavši tako slučaj koji je trajao čitavu deceniju.

U aprilu 2020. godine obelodanjeno je da je Asanž postao otac dva deteta dok je živeo u Ambasadi Ekvadora.

Stela Moris, advokatkinja rođena u Južnoj Africi, rekla je da je u vezi sa osnivačem Vikiliksa od 2015. godine i da sama odgaja njihova dva sina.

Asanž se 2022. u zatvoru venčao sa Stelom Moris.

 
Ključni datumi u sudskom procesu:
  • Maj 2012: Britanski Vrhovni sud donosi odluku da se Asanž izruči Švedskoj da bi bio saslušan u vezi sa navodima o seksualnom napadu
  • Jun 2012: Ulazi u ekvadorsku ambasadu u Londonu
  • Avgust 2012: Ekvador mu odobrava azil, rekavši da postoji bojazan da će mu biti ugrožena ljudska prava ako bude bio izručen
  • Avgust 2015: Švedski tužioci odustaju od istrage o dva navoda
  • Decembar 2017: Dobija ekvadorsko državljanstvo
  • Oktobar 2018: Ekvadorska ambasada mu određuje set kućnih pravila kojih mora da se pridržava
  • April 2019: Ekvador povlači njegov status azilanta i hapse ga u ambasadi
  • Maj 2019: Osuđen je na 50 nedelja zatvora zbog kršenja uslova njegove kaucije
  • Maj 2019: Švedska ponovo otvara istragu o seksualnom napadu
  • Maj 2019: Američko Ministarstvo pravde podiže 17 novih tačaka optužnice protiv njega
  • Novembar 2019: Švedski tužioci obustavljaju istragu o navodima za silovanje protiv njega
  • Januar 2021: Sud u Londonu je presudio da Asanž ne može da bude izručen Americi
  • Mart 2022: Vrhovni sud je preinačio odluku nižeg suda i presudio da Asanž može da bude izručen Americi i da nema opasnosti da će izvršiti samoubistvo u američkom zatvoru
  • Maj 2024: Viši sud u Londonu dozvolio je Asanžu da se žali na odluku o izručenju Americi
  • Jun 2024: Vikiliks je saopštio da se Asanž nagodio sa američkim vlastima i izašao je iz zatvora u Londonu u kojem je bio više godina  Izvor BBC

Read more...

KORAK KA SLOBODI, ODLUKA VIŠEG SUDA :"NEMA IZRUČENJA DŽULJANA ASANŽA SAD!

aSANŽ BRE 1

Foto: picture-alliance/dpa/D. Lipinski  Visoki sud u Londonu danas je odlučio da  Džulijan Asanž može da uloži novu žalbu,  na zahtev SAD za izručenje.

Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž ipak neće biti izručen SAD po optužnici za špijunažu, saopštila je britanski sudija Vanesa Baretser, uz objašnjenje da bi to bila represivna mera zbog njegovog mentalnog stanja.

Tužilaštvo SAD će se žaliti na presudu.

Osnivač Vikiliksa  je dobio je dozvolu da uloži žalbu na nalog da bude poslat u SAD da mu se sudi zbog odavanja vojnih tajni, za koje tužioci kažu da je ugrozilo živote.

Ova odluka potvrđuje da Asanž može da ospori američka uveravanja o tome kako će se voditi njegovo buduće suđenje i da će njegovo pravo na slobodu govora biti povređeno.

Dvoje sudija Višeg suda su Asanžu dali dozvolu da uloži žalbu kako bi se saslušao njegov argument, jer bi mogao da bude diskriminisan na osnovu toga što je rođen u Australiji i strani je državljanin.

Više stotina pristalica Asanža okupilo se ispred suda uoči ključne presude. Pravna bitka traje 13 godina.

Od dvoje sudija je zatraženo da se izjasne da li su zadovoljni uveravanjima SAD da Asanž (52) može da se osloni na pravo na Prvi amandman ako mu se sudi za špijunažu u Sjedinjenim Državama.

Odluka sudija Višeg suda u Londonu je ispred suda dočekana erupcijom oduševljenja okupljenih i pozdravljena je skanidaraenm i pesmom. Asanžov pravni tim rekao je da je kojim slučajem  izgubio, u avionu za Ameriku bio u roku od 24 sata. 

Asanžov advokat Edvard Ficdžerald  je upozorio sudije da ne bi trebalo da prihvate uveravanja američkih tužilaca da Asanž, rođen u Australiji, može da traži da se osloni na prava i zaštitu koja postoje u okviru Prvog amandmana, jer američki sud neće biti obavezan ovim.

„Mi kažemo da je ovo očigledno neadekvatna garancija“, rekao je Ficdžerald sudijma.

Ficdžerald je prihvatio odvojeno uveravanje da se Asanž neće suočiti sa smrtnom kaznom, rekavši da su SAD dale „nedvosmisleno obećanje da neće optužiti ni za jedan prekršaj za koji može da bude propisana smrtna kazna“.

SAD su saopštile da je njihovo uveravanje o prvom amandmanu bilo dovoljno. Džejms Luis, predstavnik američkih vlasti, rekao je da je jasno stavio do znanja da Asanž neće biti diskriminisan zbog svoje nacionalnosti ni na jednom suđenju ili pretresu u SAD.

Asanžov pravni tim smatra da bi mogli da prođu meseci pre nego što se sasluša žalba.

Sudbina osnivača WikiLeaksa, DŽulijana Asanža, potvrđena odlukom  Visokog suda, protiv brzog izručenja Americi se menja u korist Asanža. U vojoj poslednjoj pravnoj bici u Velikoj Britaniji Asanž je dobio odluku o  izbegavanje izručenja Sjedinjenim Državama.

Australijski  novinar je  tražio  dozvolu da se  žali na presudu o  mogućnosti na američko suđenje za optužbe za špijunažu.

Dvoje sudija  Visokog suda u Londonu  prihvatili su  Asanžov zahtev,  da se  advokati  američke vlade vrate sa “zadovoljavajućim garancijama” o zaštiti slobode govora i da se on neće suočiti sa smrtnom kaznom ako bude osuđen.

Danas  je i zvanično doneta odluka, i Australijanac će imati priliku da  se argumentima brani sudovima Ujedinjenog Kraljevstva. 

Asanž je u zatvoru Belmars u jugoistočnom Londonu od aprila 2019. godine.

Uhapšen je nakon što je sedam godina proveo u londonskoj ambasadi Ekvadora kako bi izbegao izručenje Švedskoj, zbog odbačenih  optužbi za seksualni napad. 

Američke vlasti žele da sude Asanžu zbog odavanja američkih vojnih tajni o ratovima u Iraku i Avganistanu, prenosi “RTL Today”

Read more...

(NE)OKUPIRANI MEDIJI NE SMEJU BITI BATINA I ORUŽJE ZA "POPRAVKU" DRUŠTVA

dupe crveno belo

Mediji su  oduvek bili  oružje vlasti, factor x, batina  za dokazivanje "pravde i  i stine". Danas većina bukvalno okupiranih, poput onih što sebe proglašavaju "nezavisnim" su u funkciji vlasti iznad svake mere, i dodatno su oružje zastaršivanja i  dodatno ispiranja već ispranih mozgova.

Režimski i "nerežimski" mediji i novinari se koriste tradicionalno, za dezinformisanje, odnosno skretanje pažnje javnosti sa mnogo bitinih dešavanja i tema. Selektivnoj represiji su izloženi pojedini novinari, sa ciljem zastrašivanja i dsiscilinovanja svih koji se trude da istinom otvore oči običnom čoveku.

Nacionalistički poriv vlasti je intenziviran atakom na pojedinice, javnim  metama i pretnji svima što ne dele "vrednosti" vlasti.

Neoliberalni surovi svet  je obrazovanje pretvorio u robu, a inženjering vlasti okupirao Univerzitet. Studenti su uvek bili simbol negiranja nevrednosti, da bi danas  baš pomenutim inženjeringom studentska  organizacije pretvorena u vojsku vlasti.

Brutalizacija nenormalnosti postaje surova normalnost, pa tako demokratske snage bivaju izolovane, jer u rukama autokrate su nož  pogača i može da radi šta mu je volja.

Sloboda medija je teško ranjena. Napadi dolaze sa svih strana.

Anitidemokratskom autokratizacijom režim lične vlasti,  beskrupulozno guši medijske slobode, pogubnim talasom represije.

Medijske slobode gurnute u mrak nestajanja, su na putu da ostanu bez budućnosti.

Demokratski  zakoni postoje na  papiru, ali se ne poštuju.

Režim ne birajući sredstva nastavlja vladavinu jednoumlja, pre svega zastrašivnjem svakoga ko misli drugačije, odnosno svojom glavom.  Posebno  preko svojih medija, a to je samo 99,99% se preti i širi se strah.

Na novinarima i svim slobodoljubivim ljudima je da je da se bore, jer bez borbe nema napretka, i vraćanja osećaja sopstvene vrednosti, ma koliko bilo dugih cevi na graskim ulicama.

Revolucionarni zanos, nelojalnost vlasti,  su prvi koraci izaska iz mulja, i ključni korak  borbe protiv nepravde.

Dok  duge cevi upadjivo bodu oči, na gradskim ulicama, čeka se kiša sa  sve munjama i gromovima !

Read more...
Info for bonus Review bet365 here.

VESTI

Pratite nas